четверг, 28 ноября 2013 г.




"Ясний місяць на небосхилі 
українського слова"
  


      В Станівській сільській бібліотеці оформлена тематична поличка "Ясний місяць на небосхилі українського слова", присвячена 235-річчя від дня народження Григорія Квітки-Основ'яненко, українського прозаїка, драматурга, журналіста, літературного критика і культурно-громадського діяча.
    Григорій Федорович Квітка народився 29 (18) листопада 1778 року в селі Основі під Харьковом, у поміщицькій родині. Початкову освіту хлопчик дістав вдома. Проживши все життя в Харькові, письменник співробітничав у столичних альманахах та періодичних виданнях. Його твори перекладалися французською, німецькою, польською та іншими мовами. В історії української літератури він став першим прозаїком. Він створив моральну гідність простої людини, зорієнтував українську прозу на народну мову, накреслив образи, талановито й сильно піднесені наступниками.


   На поличці представлені книги Григорія Квітки-Основ'яненко "Маруся", "Конотопська відьма", "Сватання на гончарівці", "Салдацкий патрет", "Ганнуся".

вторник, 26 ноября 2013 г.



"Усі мої думки тобі, народе вільний..."


 І ти, найкраща жінко, героїчна,
Прекрасна Ольго! Духа не вгаси,
Як не вгасала ти ніколи! Стрічна
Тобі любов од нас! Ти воскреси
Нам діяння народу: одвічная
Ти ж наша сила славна, бо єси!
                                П.Тичина


      27 листопада виповнюється 150 років від дня народження української письменниці, громадянської діячки Кобилянської Ольги Юліанівни (27.11.1863-21.03.1942).
  Народилася Ольга Кобилянська у м. Гура-Гумора на Буковині (тепер м. Гура-Гуморулуй, Румунія) в родині дрібного службовця. З 1891 року жила у Чернівцях. Закінчила чотирикласну німецьку школу. Подальшу освіту здобула самотужки. До цієї дати в Станівській бібліотеці представлена тематична викладка літератури "Усі мої думки тобі, народе вільний".
    Національний світогляд письменниці формувався під впливом Т.Шевченка та І.Франка, безпосереднього знайомства з М.Лисенко, М.Старицьким, Лесею Українкою. В наступних творах , написаних українською мовою: "Людина" (1894), "Царівна" (1896), "Він і Вона" (1895) та інших, Ольга Кобилянська порушує проблеми жіночої емансипації, формує культ сильної  жіночої особистості.
     

   Тему життя буковинських селян Ольга змалювала в оповіданнях: "У св.Івана" (1890), "На полях" (1898), та особливо яскраво  - в одному з найкращих творів світової літератури про селянство - психологічній повісті "Земля" (1902). Протягом 1915-1923 рр. Ольга Юліанівна написала ряд антивоєнних оповідань: "Назустріч долі", "Сниться" (1917), "Зійшов з розуму" (1929) та інші. Значний вплив на творчість письменниці мали ідеї імпресіонізму та неоромантизму. Померла в Чернівцях. Твори Ольги Кобилянської видані багатьма мовами світу, інсценізувалися театрами, екранізувалися на Київській кіностудії ім. О.Довженка. Її ім'ям названо Чернівецький музично-драматичний театр.
    Нещодавно Національний банк України на честь 150-річчя від дня народження письменниці ввів в обіг  пам'ятну монету "Ольга Кобилянська" номіналом 2 гривні.

понедельник, 25 ноября 2013 г.



"Співець душі народної"

   

    25 листопада виповнюється 175 років від дня народження українського письменника, прозаїка, перекладача  Івана Семеновича Нечуя-Левицького (1838-1918). З цієї нагоди в сільській бібліотеці представлено тематичну поличку "Співець душі народної".
   Одне з почесних місць в історії української літератури посідає Іван Нечуй-Левицький - видатний письменник, класик української літератури. Розпочавши літературну діяльність у середині 60-х рр. ХIХ ст., він написав понад п'ятдесят романів, комедій, історичних драм, повістей, оповідань, низку нарисів, літературно-критичних статей.
   Письменник у своїх творах змальовував панораму життя українського села, зображав різні характерні типи людей, побут, звичаї, взаємовідносини різних станів тогочасної України.




     Ці твори представлені на тематичній поличці: "Микола Джеря" (Львів,1878), "Кайдашева сім'я" (Львів, 1879), "Бурлачка" (Київ,1880). Про повість "Кайдашева сім'я" Іван Франко написав, що "се переважно буденна мова українського простолюддя, проста, без сліду афектації, але проте багата, колоритна і повна тої природної грації, якою вона визначається в устах людей з багатим життєвим змістом. З огляду на високоартистичне змалювання селянського життя і добру композицію, повість належить до найкращих оздоб українського письменства".
   Творчість І.Нечуя-Левицького послужила подальшому розвиткові літературного процесу в Україні; центральною її темою була боротьба за соціальні й національні права українського народу, за його освіту й демократичні свободи. Усе це дало підставу І.Франкові назвати І.Нечуя-Левицького "колосальним, всеохоплюючим оком України", який на думку Великого Каменяра, посідає перше місце серед тодішніх повістярів. 

суббота, 23 ноября 2013 г.







Палає пам'яті свіча.
Полинь травою на душі гірчить печаль,
Безжальним катом мучить моє серце жаль,-
Скорбить нутро...Палає пам'яті свіча.
Перед очима сльози болю в їх очах
І крики чуються благальні з їхніх вуст...
І той великий зі свічок на площі хрест
Розповідає ту історію сумну...
Їм не прокинутись уже зі свого сну:
Без крихти хліба зупинився їхній час.
Палає пам'яті свіча. Вогонь - не згас.

пятница, 22 ноября 2013 г.



Надійшли "Нові журнали"
 

     

    До нашої бібліотеки надійшли нові, цікаві журнали. Читати можна не лише книги, а й журнали. Саме вони допомагають нам відчути подих сучасності, завжди бути у самому епіцентрі подій, знайти цікаве і пізнавальне, що хвилює розум і серце. Відповісти на найкаверзніші запитання, підвищити ерудицію, прочитати казки, легенди, відгадати загадки,кросворди.






четверг, 21 ноября 2013 г.




"Збудуймо пам'яті негаснучий собор"



На підвіконні палахтить
Скорботи полум'я священне
То свічка пам'яті горить
За всіх безвинно убієнних.

     
       Кожна людина, як і все свідоме людство, живе у трьох вимірах: учора, сьогодні, завтра. Учора - це наша історія. Ми не знали її. А вона бездонна, невичерпна криниця духу, мудрості, перемог і страждань. Кожен народ, якщо він справжній народ, має свою власну історію.
   Пекло, створене в Україні на початку 30-х років ХХ століття, не можна ні  з чим порівняти ні у вітчизняній, ні у світовій історії. Це було не стихійне лихо, а зумисне підготовлений голодомор 1932-1933 років. Влада забрала у людей все. Все, до останнього колоска, до останньої зернини. Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селян, українців.
     І наш найсвятіший обов'язок сьогодні - берегти пам'ять про всіх тих, хто не дожив, пам'ять про тих, хто недолюбив, пам'ять про живих і ненароджених. Згадуючи одного - пам'ятаймо про мільйони. Ми впевнені - Україна пам'ятає. Тож давайте разом звернимося до нашої історії і станемо після цього духовно чистішими, мудрішими.


     До цієї трагічної дати в Станівській бібліотеці  провели вечір-пам'ять "Збудуймо пам'яті негаснучий собор", на який було запрошено учнів 7 класу Станівської ЗОШ та членів клубу "Материнська криниця". Мета заходу - вшанувати пам'ять про тих, хто загинув у ті страшні часи, внаслідок якої в мирний час загинули мільйони Українців.      Бібліотекар розповіла про ті жахливі події на Україні, що своєю жорстокістю і звіринністю в людській подобі не знаходять прикладу в історії людства. В ці роки винищено понад 7 мільйонів українського народу, які загинули в страшних голодових муках, шляхом навмисно влаштованого голоду в Україні. Учні Куделя Ярослав і Тімченко Ярослав розповіли вірші, а Загребельна Катя, Міщенко Ксенія та Шевченко Дарья розповіли оповідання про голодомор Ю.Царика " Хижий блиск місяця", також переглянули документальне відео "Голодомор. Колос правди". Була зроблена книжкова виставка "Голодомор-наша печаль і скорбота".
   









     Пом'янімо мільйоннії жертви,

Які голодом винищив кат.
В тридцять третьому році що вмерли,
І лишились лежать коло хат.


суббота, 16 ноября 2013 г.





Шановні користувачі!

Від чистого серця вітаю Вас з професійним святом -
Днем  працівників 
                       сільського господарства!
Бажаю Вам щастя, здоров'я, добробуту,невичерпаної наснаги та подальших успіхів. 
Щоб кожен рік був радісним і світлим, без турбот та проблем, щоб успіхами Ваші будні квітли,
добром, удачею та сонячним дощем. 
Добрих Вам засівів,
рясних сходів та щедрих урожаїв!




пятница, 8 ноября 2013 г.




"Квітни мово наша рідна"



Одна вона у нас така -
Уся співуча і дзвінка.
Уся плакуча і гримуча,
Хоч без лаврового вінка.
                Т.Шевченко
     9 листопада, День української писемності та мови. Це свято одне з наймолодших державних свят. Його запровадили в 1997 році за ініціативою Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка. У листопаді був виданий указ Президента України "Про День української писемності та мови. Свято відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця. 
    Українська мова - це безмежний океан. Вона мелодійна, як пісня солов'їна. Наша мова прекрасна і барвиста, наче веселка. Не можна ходити по рідній землі, не зачаровуючись виплеканою народом у віках рідною мовою. 
   Для нас рідна мова - це не тільки дорога спадщина , яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.
   

     З нагоди цього свята Станівська бібліотека провела годину спілкування "Квітни мово наша рідна" з учнями 1, 4 та 6 класів Станівської ЗОШ I-II ст. Бібліотекар розповіла про писемність, про тих, хто її створив і розвивав з найдавніших часів, про

особливості та традиції цього свята.





    Тема рідної мови прозвучала в віршах, які декламували учні 4 класу. Активну участь взяли в літературній вікторині "У казки на гостинах", розгадували телеграми від казкових героїв, чи уважний ти читач, впізнай предмет з якої казки, хто зайвий, складали прислів'я. Учасники заходу згадали загадки , прислів'я, приказки про мову, розгадували кросворди.

                                                    
Відбувся конкурс на кращий малюнок "Рідна моя мова - мова веселкова", діти із задоволенням  взяли участь. Під час заходу відчувалась атмосфера тепла і затишку, і кожний присутній відчув, який неоціненний скарб є наша рідна українська мова



 Складаємо прислів'я

                                                  Угадай предмет з якої казки

Команда хлопців розгадує кросворд

                                                    Першачки розгадують кросворд





Дівчата розгадують кросворд

Конкурс малюнка


Учасники заходу

четверг, 7 ноября 2013 г.



"Ми завітали до бібліотеки"


 


  До сільської бібліотеки знову завітали учні 1 класу разом  зі своєю вчителькою Міщенко І.А.
 Бібліотекар Єфімчук А.А., повела дітей у цікаву подорож "Твій улюблений казковий герой".
Із захопленням та цікавістю малята слухали розповідь бібліотекаря про казковий дім, де живуть різноманітні книжки.
   Діти завітали у світ казок, з цікавістю розглядали книжкові виставки та слухали розповідь про казкових героїв.

   Першокласники відгадували загадки, розповідали свої улюблені казки, переглянули виставку "Осіння фантазія". Бібліотекар провела цікаву вікторину, у якій діти охоче брали участь.
   Основним завданням бібліотекаря і вчителя було привити любов дитячої душі до книги.
  В цей день у бібліотеці було весело і радісно.  По закінченню заходу учні переглянули в комп'ютерній кімнаті мультфільми.             Діти залишилися дуже задоволеними.

                                                         Відгадуємо загадки
                         














Переглядаємо мультфільми

                                                                   Герої казок
                                                         













Виставка "Осіння фантазія"

вторник, 5 ноября 2013 г.



Перші кроки до бібліотеки.
        
   

      Осінь для першокласників - це нові відкриття. Це нове знайомство зі школою, з бібліотекою, з книгою, з новим ще невідомим світом. 
    До сільської бібліотеки завітали першокласники разом зі своєю вчителькою Міщенко І.А. на екскурсію. Який же був великий подив побачити стільки книг. Адже книга - це жива пам'ять поколінь. Це і мандри, і відкриття, і пригоди.
     Бібліотекар розповіла, що слово "бібліотека" - грецького походження, складається з двох слів: "бібліо"- книга, "тека"- зберігати, про те як треба поводитися в бібліотеці. Ознайомила з правилами користування бібліотекою, з книгами, які тут знаходяться. 
   Діти з великим інтересом розглядали книжкові полички з дитячою літературою,  відгадували загадки, переглянули дитячі журнали. Дітей дуже зацікавили комп'ютери, вони з великим задоволенням подивилися мультфільм "Маша і ведмідь", адже мультфільм і дитинство нероздільні.






суббота, 2 ноября 2013 г.




Осінні канікули у бібліотеці


Осінь, осінь...Лист жовтіє.
З неба часом дощик сіє.
Червонясте, золотисте
Опадає з кленів листя.
Діти ті листки збирають,
У книжки їх закладають.
Наче човники, рікою
Їх пускають за водою.
З них плетуть вінки барвисті
Червонясті, золотисті.

     Після літніх канікул школярі ще сповнені сил та енергії, але з нетерпінням чекають осінніх канікул з пригодами, неймовірними розвагами, цікавим дозвіллям в компанії своїх друзів.
   У бібліотеці двері завжди відчинені для читачів. Тут вони не тільки можуть прочитати цікаві пізнавальні книги, користуватись комп'ютером, а й проводити свій вільний час створюючи вироби своїми руками.
    Під час канікул бібліотека гостинно приймала читачів. З відвідувачами було проведено конкурс: 

                "Осіння фантазія".